ادامه مطلب...

هر آنچه در خصوص اختلال موکنی یا تریکوتیلومانیا لازم است بدانید

افرادی هستند که در خلوت خود به طور ارادی یا غیر ارادی به کندن موهای خود مشغول میشوند و بیشتر آنها با وجود تلاش های مکرر در خصوص انجام ندادن این عمل موفقیت چندانی به دست نمی آورند و این عمل را تنها یک عادت بد و مخرب میدانند در صورتی که یک اختلال روانی است به نام تریکوتیلومانیا یا وسواس موکنی.

ادامه مطلب...

چگونه با کودک درونمان دوست باشیم؟ قسمت دوم

کودک درون بخشی از عمق وجود ما است؛ چکیده‌ی تجربیات، هیجان‌ها، و افکاری است که از کودکی همراه ما است. آیا کودکی خود را به یاد دارید؟ زمانی که همه چیز زیبا و مانند قصه‌ها بود و شما را غرق شگفتی می‌کرد؟ متاسفانه خواسته‌های ما از زندگی مانند کار، روابط انسانی ، پول و سلامتی باعث می‌شود تا همه ما کم‌کم این حس شگفتی‌ساز را از دست بدهیم. اما این

ادامه مطلب...

آيا افسردگي علت رفتار غير عادي كودكان است؟

بیشتر افراد فکر می¬کنند که ناراحتی های کودکان گذرا است اما باید بدانیم که کودک نیز مانند بزرگسالان دچار افسردگی می شود. وقتی در دنیای کودکی اتفاقی ناراحت کننده مانند گم کردن عروسک یا نقل مکان کردن از جایی به جای دیگر اتفاق می افتد ، یا از دست دادن پرستار مورد علاقه و جدایی پدر و مادر، کودک احساس افسردگی می کند. همه این¬هادر آزار و فروپاشی نظم روحی کودک موثر است و مدت ها لازم است تا اوضاع به حال عادی بازگردد.
کودکان در طول دوره‌ی زندگی‌شان، ممکن است

ادامه مطلب...

فوبیای حیوانات و روش‌هایی برای درمان آن(ده گام غلبه بر فوبی حیوانات)

ترس شما را از خطر محافظت می کند، اما فوبیا احساس ترس شدید و بیمارگونه از چیزی است که در واقع خطری شدید یا واقعی محسوب نمی شود. ترس بی اندازه و غیر منطقی که افراد در هنگام مواجه با شرایط، اماکن، فعالیت و یا شئ خاص با آن مواجه می شوند. افرادی که فوبیا دارند بعضی اوقات احساس می­کنند که اضطراب و ترسشان موجه نیست، اما مسئله اینجاست که کاری از دستشان برای غلبه بر آن بر نمی­آید. فوبیا می­تواند آنقدر قوی باشد که زندگی شما را مختل کند.

ادامه مطلب...

چگونه با کودک درونمان دوست باشیم؟ قسمت اول

كودك درون چيست؟
كودك درون آن بخش از وجود ماست كه مانند كودك احساس می‌کند و شايد سبب شود به شیوه‌ای كودكانه رفتار كنيم. کودک درون همان بچه کوچکی است که دوست دارد موردتوجه و مراقبت قرار گیرد و او را دوست داشته باشند.
به عبارتی کودک درون در علم روانشناسی جنبه کودک گونه وجود انسان است. در حقیقت بخشی است که هنوز می‌تواند از اتفاق‌های جالب، حتی بسیار کوچک، لذت ببرد و شاد شود.

ادامه مطلب...

هشت روش برای کسانی که ابراز محبت برایشان سخت است!

رابطه زناشویی یک قانون مهم دارد که بیشتر زوج ها به آن توجه نمی کنند : "رفتارهای روزمره شما مهمتر از کارهایی است که هر چند وقت یکبار می کنید". ابراز محبت هم همینطور است؛ عشق در چیزهای کوچک خودش را نشان میدهد و با رفتارها و عادات روزمره رشد میکند.

ثبات و تداوم یکی از مهمترین عناصر رابطه عاشقانه است. به همین خاطر همانقدر که رفتارها و

ادامه مطلب...

فوبی حیوانات در کودکان

ترس از حیوانات معمولا در سن دو تا سه سالگی شروع می شود، زیرا در این سن درک کودک بالاتر می­رود و متوجه خطر حیوانات می شود. این ترس گاهی در اثر تجربه ناخوشایندی مانند نیش زدن زنبور و یا ترس والدین از حیوانات به وجود می آید. مثلا هنگامی که شما از سوسک می ترسید، باعث می شوید این ترس به کودک تان نیز منتقل شود. علت شایع بودن ترس کودکان از سگ، پارس ناگهانی سگ ها است که موجب وحشت آن ها می گردد.

ادامه مطلب...

راه های پیشگیری از افسردگی کودکان و نوجوانان

ترس و تشویش، شیوع افسردگی کودکان را پایه ریزی می کند و در صورتی که این ترس ها، بیمارگونه نباشد، به صورت طبیعی خود را نشان می دهد. خجالتی و گوشه گیر بودن، جزو شایع ترین اضطرابهای اجتماعی کودکان است که می تواند زندگی آنان را مختل کند که این جزو عوامل افسرده ساز کودکان می-باشد. افسردگی دوران کودکی تمرکز را سخت می کند بنابراین گوش دادن به صحبت های معلم و یا انجام مرتب تکالیف برای کودک سخت خواهد شد. اگر فرزندتان که معمولا نمره های خوبی می گرفت، ناگهان افت محسوسی در نمرات داشت باید بررسی کنید که چه چیزی ممکن است پیش آمده باشد.

ادامه مطلب...

پيام هاي موثر در مورد اصول همسرداري كه خانم ها بايد رعايت كنند

۱- درکلیه موارد معیشت اعم از تملک ودرآمد وغیره ازکلمه ما استفاده نمایید نه من وتو ؛ فراموش نکنید که اکنون زندگی مشترک شروع شده دیگرمن وتو مطرحنیست.
۲- درمقابل شوهر خود هرچند حق باشما باشد، لجبازی واصرار نکنید.
۳- شوهر خود را بخصوص درمقابل بستگانش تحقیر نکنید. ازتعریف و تمجید بستگان خود درمقابل آنان پرهیزنمایید.
۴- از مخالفت ومشاجره با شوهر خودبپرهیزید.