۱ـ تماس جسمی:کافی است هر وقت به خانه می‌آیید یا کارهایتان تمام می‌شود همسرتان را برای چند لحظه به آغوش بگیرید و شب‌ها باهم برای خوابیدن آماده شوید. یک بوسه، دست دادن، به آغوش گرفتن و نوازش کافی است تا ارتباط صمیمی‌تان را هر روز به یکدیگر نشان بدهید. شما و همسرتان نیاز به تماس‌های جسمی و عاطفی دارید این یک نیاز ضروری است. مهم نیست که شیوه شما برای برقراری این ارتباط چیست اما حتی ۳۰ ثانیه به آغوش گرفتن

همسرتان کافی است تا آرام شوید.

۲ـ کنجکاو باشید:یک سوال معمولی مثل«امروز چطور بود؟»«چی کار کردی؟» و با انگیزه پاسخ دادن به آن شما را در ارتباط مستمر با همسرتان نگه می‌دارد. آنچه همسرتان دوست دارد را از او بپرسید و توجه و دقت‌تان را نشان بدهید.

۳ـ با همسرتان همسو باشید:هیچ چیز بدتر از غرولند کردن از یک روز سخت کاری در حالیکه همسرتان تلاش می‌کند به شما محبت کند نیست. اعتماد، همدلی و مهربانی‌تان را بیشتر نشان بدهید و اگر همسرتان رنجشی دارد آرامش کنید. اگر شکایتی دارید بدون دشمنی و ایجاد تنش آن را مطرح کنید.

۴ـ سپاس گذاری کنید:بسیار راحت است که فهرستی از کارهای آزاردهنده همسرتان درست کنید. اما شما سعی کنید یک کار کوچک همسرتان را که برای خوشحال کردن‌تان انجام داده است را بیشتر و بزرگتر ببینید. به او نشا ن بدهید که چقدر برایش احترام و ارزش قایل هستید. گفتن«متشکرم»چند ثانیه طول می‌کشد؟

۵ـ خاطرات خوب را زنده نگه دارید:وقتی فرصت‌ها و موقعیت‌های ارتباطی بخاطر کار و خستگی کم می‌شوند شما با یادآوری یک خاطره خوب می‌توانید احساسات خوب را جریان بدهید. «یادته رفته بودیم فلان رستوران؟»همین قدر کافی است تا یک احساس خوب را زنده کنید. حتی شاید لازم نباشد درباره آن خیلی حرف بزنید. یادآوری آن هم لذت بخش خواهد بود.

۶ـ خاطرات تازه بسازید:روزمرگی به رابطه سالم و شاد شما آسیب خواهد زد. واقعا لازم است که ماجراهای تازه و شاد دیگری خلق کنید. همه خاطرات تازه نیاز به وقت و پول زیاد ندارند. یک شب قبل از خواب با هم جک بگویید یا ستاره‌های آسمان را بشمارید و با یک بهانه کوچک باهم شوخی کنید.

۷ـ به هم گوش بدهید:شاید شما خوب بدانید که همسرتان چقدر بهتر از دیگران است با این حال پیش فرض ساختن از حرف‌ها و کارهایی که همسرتان می‌گوید و انجام می‌دهد، یک اشتباه است. به جای اینکه برداشت‌های غلط و شخصی از عملکرد و گفته‌های همسرتان داشته باشید از او بپرسید که واقعا چه هدفی دارد. به راحتی بپرسید«من فکر می‌کنم منظورت این بود که. . . ».

۸ـ با هم بخندید:چه چیزی باعث شادی شما و همسرتان می‌شود؟اگر همسرتان جوکی تعریف می‌کند حتما بخندید. این باادبانه است و توجه شما را نشان می‌دهد. وقتی بعد از ساعت‌های طولانی به هم می‌رسید لبخند بزنید و باهم شوخی کنید. خندیدن و مصاحبت‌های شاد، رابطه را با نشاط نگه می‌دارد.

۹ـ عشق و دوست داشتن را ابراز کنید:زن و شوهرهای موفق رابطه را با عشق و صمیمیت حفظ می‌کنند. کلمات عاشقانه، جملات تسلی دهنده، رفتار محبت آمیز بسیار موثر هستند. به لبخند همسرتان فکر کنید وقتی جمله عاشقانه شما را روی در یخچال یا میز کارش می‌خواند.

۱۰ـ به نیازهای جنسی توجه کنید:اگر می‌خواهید ارتباط جنسی و عاطفی درستی با همسرتان داشته باشید باید تلاش کنید. لباس مناسب بپوشید، جذابیت‌تان را حفظ کنید، به نیازهای همسرتان توجه کنید و همیشه طوری رفتار کنید که گویا دراولین تجربه‌های عاشقانه‌تان هستید.

۱۱ـ ابزارهای الکترونیکی را خاموش کنید:رایانه، گوشی‌های همراه، برنامه‌های تلویزیون و شبکه‌های اجتماعی زندگی همه مارا احاطه کرده است. برای ارتباط بهتر و رسیدگی به رابطه زناشویی‌تان کمی از سلطه فناوری‌ها بیرون بیایید.